top of page
joga, terapia tańcem, masaże

INTERNATIONAL SCHOOL

of YOGA & MOVEMENT

 

  • Facebook Classic
  • YouTube Social  Icon
  • Instagram Social Icon
  • Ikona aplikacji blogger
Recent posts

Recenzja książki "Potęga teraźniejszości"

Potęga teraźniejszości,  Eckhart Tolle, Wydawnictwo Galaktyka, 2010Książka Eckharta Tolle “Potęga teraźniejszości” stanowi rozprawę na temat drogi do prawdziwego, niezakłóconego spokoju ducha, oświecenia, Jedności ze wszechświatem i samym sobą. Napisana w formie pytań i odpowiedzi, wielokrotnie powtarza i utrwala przytoczony koncept Teraźniejszości jako jedynego sposobu na prawdziwie obecne życie oraz yeliminowanie negatywnych odczuć wynikających z sytuacji życiowych.


E. Tolle wskazuje umysł i ludzką skłonność do nadmiernego myślenia jako przeszkodę na drodze do pełnej obecności. Praktyka wyciszania umysłu, skupienia się wyłącznie na chwili obecnej ma na celu przybliżyć nas do Istnienia, będącej archaiczną energią przestrzenną, Bogiem, uniwersum życia. Dzięki praktyce obecności w teraźniejszości, człowiek może nabrać całkowicie nowej perspektywy na przeszłość i przyszłość. Jest to bowiem tylko nieuchwytny przepływ czasu, przeminięte wspomnienia oraz sytuacje, które jeszcze nie zaistniały. Jedyną prawdziwie istniejącym wymiarem jest tylko chwila obecna, której możemy doświadczyć swoimi zmysłami oraz wewnątrz siebie, jeżeli nasz umysł nie jest zakłócony myślami. Autor zwraca również uwagę na ego oraz ciało bolesne, jako kolejne przeszkody stojące na drodze do Istnienia. Ego, stanowiące nasze wyobrażenie o sobie oraz karmiące się negatywizmem, można pokonać poprzez praktykowanie obecności wraz z uległości - obserwacji bez osądzania i reagowania. Identycznie radzi postępować w przypadku uporania się z ciałem bolesnym, a więc zakorzenionym w nas bólu, traumą, lękiem.


Książka “Potęga teraźniejszości” stanowi bardzo przyjemną i lekką lekturę, jednocześnie skłaniając do głębokich przemyśleń nad sposobem życia oraz odnalezieniem spokoju ducha. Zachęca do świadomej obecności we własnym życiu, a nie tylko dryfowaniu pomiędzy wspomnieniami a nadchodzącymi momentami, które bez uwagi momentalnie przemienią się we wspomnienia. Świadoma obecność umożliwia również obserwację jak nasze ego oraz ciało bolesne wpływa na relację z samym sobą, z otoczeniem, z bliskimi. Jest to pierwszy krok do osiągnięcia wyższego wymiaru życia, świadomego Istnienia niezamglonego nieistotnymi doczesnymi zakłóceniami.


Magdalena Borska, absolwentka kursu dla instruktorów jogi Hatha/Vinyasa RYT200 w szkole jogi 5 Elements, lipiec 2024

Comments


Featured posts
bottom of page