top of page
joga, terapia tańcem, masaże

INTERNATIONAL SCHOOL

of YOGA & MOVEMENT

 

  • Facebook Classic
  • YouTube Social  Icon
  • Instagram Social Icon
  • Ikona aplikacji blogger
Recent posts

Recenzja książki "Joga - sztuka życia"

Joga - sztuka życia, Spokój i równowaga na co dzień, Donna Farhi, Ręczna Robota, 2020


Książka Donny Farhi pod tytułem „ Joga - Sztuka Życia, Spokój i równowagą na co dzień” przedstawia przemyślenia i wskazówki autorki dotyczące tego jak pogłębiać własną praktykę jogi nie tylko na macie i ale również poza nią w naszym codziennym życiu.


Posługując się szczerym, rzeczowym, i przyjemnie prostym stylem, autorka pisze kierując swoje słowa do ludzi na każdym poziomie praktyki. W celu przybliżenia czytającemu złożonych zagadnień oraz myśli filozoficznych, Donna w umiejętny sposób wykorzystuje szereg historii z życia osobistego.

Autorka przywołuje wydarzenia z własnych zajęć oraz wyjazdów łącząc istotne wspomnienia i lekcje życiowe z naukami płynącymi z filozofii jogi, co sprawia że stają się one przystępne i angażujące dla czytającego. Oprócz dzielenia się własnymi przeżyciami i doświadczeniem Donna sięga również do klasycznych tekstów z literatury jogicznej przybliżając nam Joga Sutry Patanjalego oraz Bhagavadgitę.


Pierwsza część książki wprowadza nas w założenia i sposób działania jogi, ukazując ją jako „praktykę jasnej obserwacji, wyraźnego wsłuchiwania się i umiejętnego reagowania na chwile z jak największym współodczuwaniem”. Praktyka ta jest ścieżką prowadzącą nas do powrotu do samych siebie rozgrywająca się w ciele, ponieważ jak podkreśla autorka „tylko w nim możemy to wszystko osiągnąć”. Wykorzystując techniki jogi uczymy się jak pokonać iluzoryczne poczucie odrębności i rozpocząć życie w stanie jedności ze światem. Nauki autorki instruują nas jak umiejętnie pracować z własną energią, jak skupiać ją i wyzwalać, ukierunkowując w stronę zdrowego i pozytywnego stylu życia - czyli takiego w którym mamy pełną władzę nad swoimi zdolnościami fizycznymi, psychicznymi i emocjonalnymi, świadomie panując nad sobą. To właśnie do takiego życia wolnego od lęku, w pełnej otwartości na nowe doświadczenia i wyzwania zachęca nas Donna.


W drugiej części książki autorka przeprowadza nas przez ośmiostopniowa ścieżkę jogi Patanjalego, nadając przesłaniom uczonego kontekst dopasowany do współczesnych realiów życia, co razem z trafnie dobranymi cytatami i skłaniającymi do myślenia anegdotami znacznie ułatwia ich interpretację oraz inspiruje do pozytywnego działania. Po przestudiowaniu joga sutr i zbadaniu postaw oraz zachowań wspierających autentyczną praktykę jogi, część trzecia poświęca uwagę pułapkom i przeszkodom, które z czasem pojawią się na naszej drodze. Uświadomiwszy czytelnikowi z jakimi zakłóceniami przyjdzie mu się zmierzyć, autorka pisze o tym, że obecność trudności nierzadko stanowi nieodłączny element wszelkich poważnych wysiłków na drodze rozwoju.


Książka Donny rozpoznaje istnienie wielu odmiennych szkół jogi zarysowując obraz tego jak różni nauczyciele stosują rozbieżne metody i potrafią różnić się diametralnie swoim podejściem do praktyki i nauczania. Dlatego Donna zaprasza nas do świadomego dobierania rodzaju własnej praktyki do swoich indywidualnych potrzeb tłumacząc, że „idealną praktyką jest ta, która sprawdza się dla danej osoby”.


W „Jodze - Sztuce Życia” autorka przedstawia nam rzetelny poradnik o tym jak wnieść jogę do codziennego życia i rozpocząć aktywną interakcję ze światem. Książka jest również zaproszeniem zachęcającym do poszerzania otwartości umysłu, częstego kwestionowania swoich poglądów oraz ewaluacji własnych przekonań.


Veronika Płóciennik, absolwentka kursu dla instruktorów jogi Hatha/Vinyasa RYT200 w szkole jogi 5 Elements, lipiec 2024

Comentarios


Featured posts
bottom of page