RECENZJA KSIĄŻKI "Joga dla ciała subtelnego"
Joga dla ciała subtelnego, Tias Little, Studio Astropsychologii, 2023
„Joga dla ciała subtelnego” nie jest książką jakiej się spodziewałam. Łączy w sobie techniki, czy raczej tradycje tybetańskie, indyjskie i tantry, które mają za zadanie wyzwolić, czy odnaleźć w sobie „ciało subtelne”. Autor nie opisuje dokładnie czym jest ciało subtelne. Wspomina o tym, że ciało subtelne w tradycji jogi sugeruje coś cienkiego, delikatnego i nieskończenie małego, np. atom. Wspomina o ezoterycznej anatomii czakr i systemach nadii, energii kundalini, o tym, że ciało fizyczne jest potrzebne tylko do jedzenia, snu i rozmnażania, a prawdziwe ciało jest tętniącym energią mikrokosmosem. Tradycyjne pozycje jogi, tylko pomagają wyzwolić i udrożnić przepływy energetyczne w celu odnalezienia „ciała subtelnego”
Autor w swojej książce opisuje nasze ciało w zupełnie inny sposób, niż jest powszechnie znany. Skupia się dużo na stopach, które porównuje do korzeni drzew. Opisuje podeszwy stóp, w których jest pierwsza przepona. Aktywacja wielu więzadeł, ścięgien i kości stopy ma kluczowe znaczenie dla większości pozycji jogi. Wspomina o trójzębie Śiwy oraz o refleksologii stopy, o tym jak stopy wpływają na nasze całe ciało. O związku pomiędzy łukami stopy, łukiem kręgosłupa lędźwiowego i szyjnego. Dodatkowo wspomina o narządach wewnętrznych, np. nadnerczach i serce, które w istotny sposób wpływają na „ciało subtelne”.
Autor ukazuje w jaki sposób można pozbyć się napięcia wewnątrz czaszki, co jest jedną z kluczowych części praktyki jogi, ponieważ przynosi poczucie lekkości całemu układowi nerwowemu. Bez rozluźnienia wszystkich tkanek w ciele nie będziemy w stanie odpocząć w stanie głębokiej medytacji. Mówi również o niezwykłej roli mula bandhy w naszym ciele, która jest podstawą całego przepływu energetycznego. Dzięki pozbyciu się sztywności i zatoru w pierwszej czakrze (Mulandharze), nasze „ciało subtelne” może płynąć dalej ku górze.
Podsumowując, uważam, że jest to książka do której na pewno jeszcze wrócę. Ukazuje wszystkie benefity jakie możemy osiągnąć w połączeniu z prawidłowym wykonywaniem asan, dzięki którym możemy odblokować czakry, uspokoić się i przywrócić równowagę w naszym ciele i umyśle, a także wprowadzić się w stan medytacji. Co jest niezwykle potrzebne dla ludzi żyjących w obecnych czasach. Nie mniej jednak, nie jest to odpowiednia książka na początkowym etapie nauczania jogi vinyasa, na którym najważniejsze jest połączenie oddechu z ruchem i fizyczna poprawność wykonywania asan.
Estera Ostrowska, absolwentka kursu dla instruktorów jogi Hatha/Vinyasa RYT200 w szkole jogi 5 Elements, lipiec 2024
Comments