top of page
joga, terapia tańcem, masaże

INTERNATIONAL SCHOOL

of YOGA & MOVEMENT

 

  • Facebook Classic
  • YouTube Social  Icon
  • Instagram Social Icon
  • Ikona aplikacji blogger
Recent posts

RECENZJA KSIĄŻKI "Joga dla ciała subtelnego"

Joga dla ciała subtelnego, Tias Little, Studio Astropsychologii, 2023


„Joga dla ciała subtelnego” nie jest książką jakiej się spodziewałam. Łączy w sobie techniki, czy raczej tradycje tybetańskie, indyjskie i tantry, które mają za zadanie wyzwolić, czy odnaleźć w sobie „ciało subtelne”.  Autor nie opisuje dokładnie czym jest ciało subtelne. Wspomina o tym, że ciało subtelne w tradycji jogi sugeruje coś cienkiego, delikatnego i nieskończenie małego, np. atom. Wspomina o ezoterycznej anatomii czakr i systemach nadii, energii kundalini, o tym, że ciało fizyczne jest potrzebne tylko do jedzenia, snu i rozmnażania, a prawdziwe ciało jest tętniącym energią mikrokosmosem. Tradycyjne pozycje jogi, tylko pomagają wyzwolić i udrożnić przepływy energetyczne w celu odnalezienia „ciała subtelnego”


Autor w swojej książce opisuje nasze ciało w zupełnie inny sposób, niż jest powszechnie znany. Skupia się dużo na stopach, które porównuje do korzeni drzew. Opisuje podeszwy stóp, w których jest pierwsza przepona. Aktywacja wielu więzadeł, ścięgien i kości stopy ma kluczowe znaczenie dla większości pozycji jogi. Wspomina o trójzębie Śiwy oraz o refleksologii stopy, o tym jak stopy wpływają na nasze całe ciało. O związku pomiędzy łukami stopy, łukiem kręgosłupa lędźwiowego i szyjnego. Dodatkowo wspomina o narządach wewnętrznych, np. nadnerczach i serce, które w istotny sposób wpływają na „ciało subtelne”. 


Autor ukazuje w jaki sposób można pozbyć się napięcia wewnątrz czaszki, co jest jedną z kluczowych części praktyki jogi, ponieważ przynosi poczucie lekkości całemu układowi nerwowemu. Bez rozluźnienia wszystkich tkanek w ciele nie będziemy w stanie odpocząć w stanie głębokiej medytacji.  Mówi również o niezwykłej roli mula bandhy w naszym ciele, która jest podstawą całego przepływu energetycznego.  Dzięki pozbyciu się sztywności i zatoru w pierwszej czakrze (Mulandharze), nasze „ciało subtelne” może płynąć dalej ku górze. 


Podsumowując, uważam, że jest to książka do której na pewno jeszcze wrócę. Ukazuje wszystkie benefity jakie możemy osiągnąć w połączeniu z prawidłowym wykonywaniem asan, dzięki którym możemy odblokować czakry, uspokoić się i przywrócić równowagę w naszym ciele i umyśle, a także wprowadzić się w stan medytacji. Co jest niezwykle potrzebne dla ludzi żyjących w obecnych czasach. Nie mniej jednak, nie jest to odpowiednia książka na początkowym etapie nauczania jogi vinyasa, na którym najważniejsze jest połączenie oddechu z ruchem i fizyczna poprawność wykonywania asan. 


Estera Ostrowska, absolwentka kursu dla instruktorów jogi Hatha/Vinyasa RYT200 w szkole jogi 5 Elements, lipiec 2024


Comments


Featured posts
bottom of page